Archiwum

Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha 8. edycja

Lista nagrodzonych wynalazków


Warszawa:

I miejsce – Colorful Security

Urządzenie powstało z troski o bezpieczeństwo użytkowników skateparków, którzy jeżdżą na rolkach, deskorolkach, hulajnogach czy rowerach. Colorful Security nie tylko ma zabezpieczać łokcie i kolana przed ewentualnymi skutkami upadków, ale również – dzięki wbudowanemu systemowi elektronicznemu – sygnalizuje siłę uderzenia, informując użytkowników o skali zagrożenia dla ich zdrowia. Urządzenie docelowo ma wysyłać SMS-y do opiekuna dziecka, zawiadamiając go o zdarzeniu. Wynalazek został stworzony przez dwie uczennice z Gimnazjum nr 132 z Oddziałami Integracyjnymi w Warszawie.

 

II miejsce – E-opiekun

Projekt powstał z myślą o osobach przewlekle chorych, mających trudności z przyjmowaniem leków o stałych porach. „E-opiekun” to kilka niewielkich szuflad z przygotowanymi medykamentami. Dzięki podłączeniu ich do systemu elektronicznego, ten wyjątkowy asystent rejestruje fakt przyjęcia leku. Wynalazek został stworzony przez uczniów z CLV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania.

 

III miejsce – Safe Skate

Projekt ma zadbać o bezpieczeństwo podczas jazdy na deskorolce. Jego skuteczność polega na zainstalowaniu oświetlenia ledowego na krawędziach deskorolki, tak aby w ciemności była ona widoczna z daleka. Wynalazek został stworzony przez uczennicę ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Józefowie.

 

Wrocław:

I miejsce – Niezależny system napędowy do wspomagania wózka dziecięcego

Wynalazek powstał z myślą o osobach, które chcą wychodzić na spacery z małymi dziećmi częściej i na dłużej, ale zdrowie nie pozwala im na prowadzenie ciężkiego wózka. Dwa silniki zamontowane bezpośrednio do kół pojazdu mają rozwiązać ich problem. Regulacja mocy jest zamontowana na rączce wózka i pozwala na łatwe kontrolowanie działania urządzenia. Niezależny system napędowy do wspomagania wózka dziecięcego został stworzony przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 15 we Wrocławiu.

 

II miejsce – Safe Window

Urządzenie ma chronić przed szkodliwym działaniem zanieczyszczanego powietrza np. smogu lub czadu. Jego autorami są uczniowie z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Męcince.

 

III miejsce – Magnetocool

Projekt ma pomóc osobom poruszającym się o kulach w łatwym i wygodnym ich odstawianiu, tak aby niezbędne do funkcjonowania przyrządy były zawsze pod ręką. Prototyp został przygotowany przez uczennice ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Dąbrowskiej we Wrocławiu.