Firma Bosch nagradza uczniów za pomysły na wynalazek

Podczas finałów 9. edycji programu edukacyjnego, nagrody odebrali autorzy trzech najwyżej ocenionych przez jury projektów.

  • W stołecznej edycji konkursy wygrali uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 355 im. Jana Wedla w Warszawie za czujnik wyprzedzania roweru.
  • We Wrocławiu główną nagrodę otrzymali uczniowie ze Szkoły Podstawowej im. Jadwigi Śląskiej w Sokołowcu za system inteligentnego skrzyżowania. 

 

Zadaniem uczniów, którzy dostali się do ścisłego finału konkursu, było przygotowanie prototypów zgłoszonych wynalazków. Pod koniec stycznia br. jury składające się z przedstawicieli Politechniki Warszawskiej, studenckich kół naukowych działających przy tej uczelni, partnerów merytorycznych i przedstawicieli mediów, wyłoniło tegorocznych laureatów warszawskiej edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. Przy ocenie jury brało pod uwagę kryteria takie jak: niskie koszty realizacji, możliwość powszechnego użycia oraz wpływ urządzenia na środowisko naturalne.

 

Projekty nagrodzone w Warszawie:

 

I miejsce – czujnik wyprzedzania dla rowerzysty montowany pod siodełkiem ma za zadanie ostrzegać dźwiękowo cyklistę o zbliżającym się do niego pojeździe. Urządzenie ma zasięg 3 metrów i składa się m.in. z mikrokontrolera Arduino, cyfrowego czujnika ultradźwiękowego, kodu sterującego C++ oraz diod ostrzegawczych na lewej manetce kierownicy. Zdaniem autora pomysłu rozwiązanie można wykorzystać z powodzeniem również w hulajnogach, które w ostatnim czasie cieszą się dużą popularnością. Wielokrotnie byłem wyprzedzany w momencie, w którym kompletnie się tego nie spodziewałem. Czasem było o włos od wypadku, a mój wynalazek pozwala uniknąć takich zdarzeń – wyjaśnia zwycięzca Michał Gocławski ze Szkoły Podstawowej nr 355 im. Jana Wedla w Warszawie. – Na naszych ulicach przybywa również w szybkim tempie aut elektrycznych i hybrydowych, które nie wydają żadnych dźwięków, więc w mojej ocenie zagrożenie dostrzeżone przez Michała będzie narastać. Cieszę się bardzo, że jury konkursu na wynalazek doceniło jego pomysł  – dodała Agnieszka Malarska, nauczycielka Michała.

 

 

II miejsceLecak, czyli autonomiczny plecak wyposażony w panel fotowoltaiczny zasilający kierunkowskazy. Plecak posiada strzałki ledowe – uprzedzające innych uczestników ruchu drogowego o zamiarach rowerzysty. Nagrodę za ten pomysł otrzymał Kacper Kultys ze Szkoły Podstawowej nr 360 w Warszawie. Lecak otrzymał również nagrodę specjalną, przyznaną przez Urząd Miasta Stołecznego Warszawy, za najlepszy prototyp wynalazku.

 

 

III miejsceSygnalizator MAGKAR zawiera czujnik dymu i szkodliwych substancji, by na bieżąco kontrolować poziom zanieczyszczeń w kominach. Urządzenie oparte jest na module Arduino UNO oraz półprzewodnikowym czujniku dymu MQ-2. Wbudowany moduł komunikacji Bluetooth pozwala na przesłanie danych pomiarowych na dowolne urządzenie z systemem Android. Docelowo dane na temat zanieczyszczenia mają być dostępne w aplikacji w formie wirtualnego miernika zanieczyszczeń.

 

Projekty nagrodzone we Wrocławiu:

 

I miejsce – inteligentne skrzyżowanie (Smart intersection) to pomysł na szereg blokad i powiadomień, których zadaniem jest poprawa bezpieczeństwa osób przebywających na skrzyżowaniu. W momencie gdy pieszy wchodzi na pasy jego telefon zostaje czasowo zablokowany, na słupkach i pasach emitowane są sygnały ostrzegawcze. Jednocześnie w radioodbiorniku kierowcy wyświetlony zostaje komunikat tekstowy: Zatrzymaj się! Uwaga pieszy! – Bardzo chcielibyśmy zmniejszyć liczbę wypadków na przejściach dla pieszych. Dlatego mamy nadzieję, że nasz pomysł zostanie kiedyś wprowadzony „na polskich drogach” – podsumował Igor Ziemiana, członek zespołu „Strong Team” w składzie: Igor Ziemiana, Mateusz Kucia i Dawid Hutka pod opieką nauczyciela Piotra Melnarowicza – dyrektora Szkoły Podstawowej w Sokołowcu.

 

 

II miejsce – Inteligentny system podlewania na balkonie (i nie tylko) zgłoszony przez zespół „Obrońcy Planety” w składzie: Mikołaj Lewandowski i Filip Bromirski ze Szkoły Podstawowej nr 63 im. Anny Jasińskiej we Wrocławiu. Laureaci wspierając dbałość o środowisko wyszli z inicjatywą opracowania bardzo praktycznego rozwiązania służącego do samoczynnego podlewania roślin. Urządzenie uruchamia się przy określonym poziomie wilgotności gleby i temperatury powietrza. Energia do działania urządzenia pobierana jest z paneli fotowoltaicznych, a woda dostarczana jest za pomocą wężyków połączonych do zbiornika wody. System inteligentnego podlewania znajdzie zastosowanie szczególnie podczas dłuższej nieobecności lokatorów.

 

 

III miejsce – projekt AED-DRON autorstwa uczniów ze Szkoły Podstawowej Parnas z Wrocławia w składzie Stanisław Różycki, Kacper Partyński i Tomasz Malewski. W celu zmniejszenia statystyk umieralności z powodu Nagłego Zatrzymania Krążenia, zaproponowali system powiadamiania za pomocą aplikacji na telefon o miejscu wypadku, do którego ze względu na odległość lub niekorzystne położenie będzie wysyłany w pierwszej kolejności dron zaopatrzony w apteczkę i defibrylator AED. W opinii jury pomysł ten ma potencjał i zachęca do kontynuowania prac nad tym pomysłem.