Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha VI edycja
Od inspiracji do kreacji
Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha V edycja
Młodzi wynalazcy na 5!
Lista nagrodzonych wynalazków
Warszawa:
I miejsce – Inteligentny System Ochrony Osób Pozostawionych w Samochodzie
Urządzenie powstało w celu ochrony zdrowia i życia osób oraz zwierząt pozostawionych bez opieki w samochodach. Wynalazek stworzony przez uczniów z Gimnazjum nr 121 w Warszawie
II miejsce – Zakręcona szafa
Urządzenie to system mobilnych półek ułatwiających osobom niepełnosprawnym dostęp do przedmiotów znajdujących sięw górnych partiach szafy. Wynalazek stworzony przez uczniów z Gimnazjum nr 128 w Warszawie.
III miejsce – Wodny stróż
Wynalazek pozwala na regulacje poziomu wypełnienia wody w wannie i ostrzega o przekroczeniu poziomu wody głośnym sygnałem. Urządzenie pomaga ograniczyć zużycie wody w domu. Wynalazek zaprojektowany przez uczniów z Gimnazjum nr 121 w Warszawie.
Autorolki
AUTOROLKI to tradycyjne rolki wyposażone w dodatkowy mechanizm zasilający, który podczas jazdy, w chwili załamania naszej kondycji pozwoli nam zregenerować siły,
a jednocześnie zapewni dalsze przemieszczanie się. Prototyp stworzony przez uczennice z gimnazjum 132 w Warszawie.
Lewitujące półka
Wynalazek służy do przechwoywania drobnych przedmiotów. Lewitująca półka działa dzięki magnesom neodymowym, które odpychają się, dzięki czemu pólka unosi się.
Bezpieczna pieluszka dla Maluszka
Wynalazek nowoczesna pielucha, która automatycznie pobiera mocz do analizy. Zostały w niej umieszczone papierki, które pod wpływem różnych substancji zabarwiają się na odpowiednie kolory. Specjalnie zaprojektowana przez aplikacja, kopatybilna z niemowlęcą pieluszką, pomaga odczytywać pomiary.
iSsacz
Urządzenie jest przeznaczone głównie dla osób starszych i niepełnosprawnych. Służy do podnoszenia z ziemi oraz zdejmowania z drzew owoców. Prototyp stworzony przez uczniów z gimnazjum Dwujęzyczne nr 42im. Bohaterek Powstania Warszawskiego w Warszawie
Niewidzilna linijka
Niewidzialna linijka jest urządzeniem służącym do rysowania linii prostych. Działa ona na zasadzie utrzymania światła laserowego w jednej linii, tak aby linia, która jest rysowana, była prosta.
Trycykl
Wynalazek, który działa podobnie jak klasyczny wózek, jednak zamiast tradycyjnych kół ma zamontowane takie, które ułatwiają korzystanie ze schodów, komunikacji miejskiej czy innych przeszkód.
WetPlaints
Wynalazek, który pomaga w pielęgnacji roślin podczas długiej nieobecności. Przy pomocy higroskopijnych umiejętności hydrożelu, kwiaty pobierają odpowiednią ilość wody, kiedy tego potrzebują.
Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha IV edycja
Wynalazki są wszędzie!
IV edycja programu edukacyjnego dla gimnazjalistów Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha rozpoczęła się w styczniu i zakończyła uroczystymi galami finałowymi w czerwcu 2014 roku. Hasło przewodnie tegorocznej odsłony brzmiało „Wynalazki są wszędzie!”. W 50 warsztatach organizowanych przez studenckie koła naukowe Politechnik Warszawskiej i Wrocławskiej wzięło udział blisko 1600 gimnazjalistów z obu miast i ich okolic. Do konkursu na wynalazek zgłoszona została rekordowa liczba 87 pomysłów na urządzenie codziennego użytku.
Podobnie jak w poprzednich latach głównymi patronami merytorycznymi programu były Politechnika Warszawska i Wrocławska. W gronie patronów honorowych znaleźli się Minister Edukacji Narodowej, Mazowiecki i Dolnośląski Kurator Oświaty, Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezes Polskiej Akademii Nauk.
Program Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha obejmował warsztaty na Politechnikach Warszawskiej
i Wrocławskiej, zajęcia dodatkowe i konkurs na wynalazek. Tegoroczna edycja rozpoczęła ponadto dyskusję na temat wspieraniu kreatywności wśród młodzieży i skupiła się na rozwijaniu umiejętności miękkich uczestników.
Warsztaty kreatywne
Zajęcia te miały na celu w przystępny i interesujący dla gimnazjalistów sposób przedstawić poważne, naukowe zagadnienia, jakimi na co dzień zajmują się studenci kierunków technicznych. Warsztaty zostały zaplanowane tak, aby uczestnicy brali w nich czynny udział i samodzielnie realizowali zadania stawiane im przez prowadzących. W tym roku uczniowie mieli okazję m.in. od podstaw stworzyć materiały kompozytowe, skonstruować most, zaprogramować robota oraz zaprojektować, a następnie wydrukować przedmiot przy użyciu drukarki 3D. Koło naukowe, które przeprowadziło najciekawsze warsztaty zostało nagrodzone elektronarzędziami marki Bosch. W Warszawie otrzymało je Studenckie Koło Energetyki Niekonwencjonalnej za organizację zajęć „Wiatr – energia dla każdego”, a we Wrocławiu Stowarzyszenie Naukowe Studentów „AUTOMATYK” za warsztaty pt. „Jak zaprogramować windę?”.
Lista tematów warsztatów kreatywnych IV edycji Akademii Wynalazców:
Warszawa
- Granice wytrzymałości. Konstrukcje mostówWUT Racing
- Moc tworzenia – czyli jak urzeczywistnić marzeniaMiędzywydziałowe Koło Naukowe SAE Aero Design
- Na koniec świata i jeszcze dalej! Roboty, które podbijają kosmosStudenckie Koło Astronautyczne
- Pokaz Medycznego Haute Couture. Warsztat o biomateriałachBio-Implant
- Polska kolej – jak to działa?Koło Naukowe Mechaników Pojazdów Wydział SiMR
- Trójwymiarowe drukowanieWut Racing
- Tworzenie nowoczesnych materiałów kompozytowychWUT Racing
- W głębie oceanu i na skraj galaktyki! Czy roboty mogą dotrzeć wszędzie?Studenckie Koło Astronautyczne
- Wiatr – energia dla każdegoStudenckie Koło Naukowe Energetyki Niekonwencjonalnej SKNEN
- Zbuduj własnego robota z Kołem Naukowym RobotykówKoło Naukowe Robotyków
Wrocław
- Czarna linia wskaże Ci drogę…Koło Naukowe Robotyków „KoNaR”
- Do światła! Roboty podążające za źródłem światłaKoło Naukowe Robotyków „KoNaR”
- Fabryka na biurku – drukowanie w 3DKoło Naukowe Technologii Innowacyjnych RapidTroopers
- Ile waży kropla lakieru do paznokci, a ile kropla„Kropelki”?Studenckie Stowarzyszenie Naukowe SPENT
- Jak zaprogramować windę?Stowarzyszenie Naukowe Studentów „AUTOMATYK”
- Jak zbudować motocykl?Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych (KNPIRM)
- Roboty w ruch! Sterowanie ruchem robotahumanoidalnegoMiędzywydziałowe Koło Naukowe Biomechaników
- Slow-motion w nauce – jak dostrzec niedostrzegalneKoło Naukowe Technologii Innowacyjnych RapidTroopers
- Świat widziany w podczerwieniKoło Naukowe Technologii Innowacyjnych RapidTroopers
- Świeci się i brzęczy. Warsztat o elektronice.Studenckie Stowarzyszenie Naukowe SPENT
Zajęcia dodatkowe
Tegoroczna edycja programu oferowała dodatkowe zajęcia, które stanowiły uzupełnienie dla wiedzy uzyskanej podczas warsztatów na politechnikach. Gimnazjaliści zwiedzili Filtry Lindleya w Warszawie oraz spotkali się
z młodymi i utytułowanymi wynalazcami. Ponadto organizacja Design Thinking Warsaw przeprowadziła zajęcia
z szybkiego prototypowania dla uczniów i specjalne warsztaty dla nauczycieli pt. „Jak zainspirować uczniów do poszukiwania nowych pomysłów?”.
Lista zajęć dodatkowych
Warszawa
- Jak w szybki i łatwy sposób zbudować prototyp dowolnego urządzeniaDesign Thinking Warsaw
- Jak zainspirować uczniów do poszukiwania nowych pomysłów – warsztat dla nauczycieliDesign Thinking Warsaw
- Zostań wynalazcą – spotkanie w Urzędzie PatentowymUrząd Patentowy RP
- Zwiedzanie Filtrów LindleyaAkademia Wynalazców im. Roberta Boscha
Wrocław
- Jak w szybki i łatwy sposób zbudować prototyp dowolnego urządzeniaDesign Thinking Warsaw
- Jak zainspirować uczniów do poszukiwania nowych pomysłów – warsztat dla nauczycieliDesign Thinking Warsaw
- Jak zostać wynalazcą? Warsztat o ochronie własności intelektualnej.Politechnika Wrocławska, Centrum Wiedzy i Informacji Naukowo Technicznej, Dział Własności Intelektualnej i Informacji Patentowej Ośrodka Współpracy Nauki z Gospodarką
Konkurs
W drugim etapie programu uczniowie szkół uczestniczących w części warsztatowej przygotowali opisy wymyślonych przez siebie wynalazków. Przy projektowaniu urządzeń gimnazjaliści musieli wziąć pod uwagę następujące kryteria: niskie koszty realizacji, możliwość powszechnego użycia i dbałość o środowisko. Jury w głosowaniu wyłoniło po 10 najbardziej interesujących projektów w Warszawiei we Wrocławiu. Ich autorzy mieli za zadanie skonstruować prototypy przy dofinansowaniu firmy Bosch.
Laureaci konkursu zostali ogłoszeni w czerwcu podczas uroczystych gal finałowych. Zdobywcy pierwszego miejsca otrzymali tablety o wartości 1000 zł. Członkowie drugiego zespołu zostali nagodzeni aparatami umożliwiającymi natychmiastowe wywołanie zdjęć, zaś nagrodą za zdobycie trzeciego miejsca były głośniki bezprzewodowe. Opiekunowie zwycięskich zespołów oraz szkoły, które reprezentowali, otrzymali zestawy elektronarzędzi Bosch.
Podczas gali finałowejw Warszawie publicznośćmogła obejrzeć chemiczno-fizyczny seans naukowy, przetestować drukarkę 3D, a także poznać tajniki projektowania łazika marsjańskiego.Z kolei w czasie wrocławskiego finału miał miejsce muzyczny pokaz laserowy oraz prezentacja samochodu wyścigowego klasy Formuła Student.
Lista nagrodzonych wynalazków
Warszawa:
I miejsce: „Mała Amazonia”
Zwycięski wynalazek to praktyczny, domowy rozsadnik do roślin. Urządzenie posiada funkcję ustawiania temperatury, system nawadniający i naświetlający. Niewielkie rozmiary wynalazku ułatwiają jego przechowywanie i transport. Jury doceniło potencjał edukacyjny „Małej Amazonii”, która mogłaby znaleźć swoje miejsce w każdej szkole w celu prezentowania uczniom procesu wzrostu roślin. Prototyp został przygotowany przez zespół „Patmalin” z Gimnazjum nr 81 im. Prof. Witolda Doroszewskiego.
II miejsce: „Studencka lampka”
Urządzenie stanowi połączenie typowego biurka i lampki stołowej. Światło zapala się tylko pod wpływem nacisku na blat, dlatego po odejściu od biurka żarówka automatycznie gaśnie. Wynalazek powstał, by łatwiej kontrolować zużycie prądu w gospodarstwie domowym. Prototyp zbudowali uczniowie z zespołu „KSSG CONSTRUCTORS”
z Gimnazjum nr 121 im. Wojciecha Zawadzkiego.
III miejsce: „21 krok”
Nowoczesne obuwie dla kobiet o nazwie „21 krok” posiada obcas chowany w podeszwie. Sprawdzi się zarówno w pracy, na spacerze, jak i podczas prowadzenia samochodu. Za prototyp buta nagrodę otrzymał zespół „21 krok” z Gimnazjum nr 1 im. Księcia Mazowieckiego Ziemowita IV w Gostyninie.
Wrocław:
I miejsce: „Elektrownia w Twoim małym domu”
Jest to urządzenie służące do czerpania energii z naturalnych zasobów. Woda deszczowa przepływająca przez rynny budynku napędza turbinę, która generuje prąd. W wypadku suszy energia mogłaby być pozyskiwana z kolektorów słonecznych zamontowanych na dachu domu. „Elektrownię” zaprojektowali uczniowie z „Zespołu 1” z Gimnazjum nr 7 im. Tradycji Herbu Wrocławia.
II miejsce: „Golden shoes
Buty do pieszych wypraw zostały wyposażone w system grzewczy i latarkę zasilane dynamem. Akumulatory ładują się poprzez nacisk stopy w trakcie chodzenia. Prototyp obuwia przygotował zespół „Golden Team” z Gimnazjum w Świerzawie.
III miejsce: „BikeTrash Box (BTBox)
Wynalazek, który powstał z myślą o rowerzystach, służy do przechowywania odpadów produkowanych w trakcie dłuższych tras. Pojemnik może być montowany na kierownicy roweru. Pomaga chronić środowisko, ułatwiając rowerzyście pozbywanie się śmieci. Prototyp „BikeTrash Box” zbudowali „Roweromaniacy” z Gimnazjum nr 39 im. Rotmistrza Witolda Pileckiego.
Klub Absolwenta
Tradycyjnie finaliści z poprzednich lat mogli wziąć udział w zajęciach Klubu Absolwenta zrzeszającego osoby wyróżnione we wszystkich trzech wcześniejszych edycjach programu. W tym roku członkowie klubu mieli okazję zapoznać się z mechanizmami działania techniki scenicznej Teatru Narodowego w Warszawie oraz wziąć udział w dwóch różnych warsztatach z psychologiem. Uczestnicy zajęć zatytułowanych „Wiem, Umiem, Mogę” wspólnie z prowadzącym zastanowili się nad umiejętnościami rozwijanymi podczas trwania programu, natomiast drugie spotkanie „Co, Jak i Komu chcemy powiedzieć o naszym projekcie?” miało na celu przygotowanie finalistów do zaprezentowania swoich wynalazków publiczności podczas gali finałowej.
Główni patroni merytoryczni: Politechnika Warszawska i Politechnika Wrocławska
Patroni honorowi: Minister Edukacji Narodowej, Mazowiecki Kurator Oświaty, Dolnośląski Kurator Oświaty , Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej oraz Prezes Polskiej Akademii Nauk
Patroni merytoryczni: Bio Implant, Koło Naukowe Mechaników Pojazdów SiMR, Koło Naukowe Robotyków KoNaR, Koło Naukowe Robotyków MEiL, Koło Naukowe Pojazdów i Robotów Mobilnych KN PiRM, Koło Naukowe Technologii Informacyjnych Rapid Troopers, Międzywydziałowe Koło Naukowe Biomechaników, SAE AeroDesign, Stowarzyszenie Naukowe Studentów „AUTOMATYK”, Studenckie Koło Astronautyczne, Studenckie Koło Naukowe Energetyki Niekonwencjonalnej SKNEN, Studenckie Stowarzyszenie Naukowe SPENT, WUT Racing
Patroni medialni: PAP Nauka w Polsce, Młody Technik, Victor Gimnazjalista, Radio Kampus, Radio LUZ, Edulandia.pl, Portal „Edukacja Internet Dialog”, Wiedza i Życie
Archiwum