Poznaliśmy zwycięzców konkursu na wynalazek 8. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha

W czasie gal finałowych, które odbyły się 19 czerwca w Warszawie i 21 czerwca we Wrocławiu, ogłoszono zwycięzców 8. edycji konkursu na wynalazek organizowanego w ramach Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha. W stołecznej edycji nagrodę główną otrzymały uczennice klasy gimnazjalnej w LVI Liceum Ogólnokształcącym im. Leona Kruczkowskiego za pomysł na inteligentny ochraniacz, we Wrocławiu – uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 15 za system wspomagający prowadzenie wózka dziecięcego.

Zwycięski prototyp wynalazku z Warszawy przygotowany przez Magdalenę Bortniczuk i Katarzynę Horecką z klasy gimnazjalnej w LVI Liceum Ogólnokształcącego im. Leona Kruczkowskiego, pod opieką nauczycielki informatyki, p. Anny Lewandowskiej, powstał z troski o bezpieczeństwo użytkowników skateparków, którzy jeżdżą na rolkach, deskorolkach, hulajnogach czy rowerach. Colorful Security nie tylko ma zabezpieczać łokcie i kolana przed ewentualnymi skutkami upadków, ale również – dzięki wbudowanemu systemowi elektronicznemu – sygnalizuje siłę uderzenia, informując użytkowników o skali zagrożenia dla ich zdrowia. Urządzenie docelowo ma wysyłać SMS-y do opiekuna dziecka, zawiadamiając go o zdarzeniu. – Pomysł na Colorful Security wpadł nam do głowy podczas warsztatów na Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, gdzie dowiedziałyśmy się, jak można wykorzystać współczesną technologię do pomagania chorym – wyjaśniają uczennice.


Drugie miejsce w konkursie zajął zespół KonstruktorzyStanisław Stępka i Stanisław Łoskot z CLV Liceum Ogólnokształcącego z Oddziałami Dwujęzycznymi im. Bohaterek Powstania. Chłopcy przygotowali projekt „E-opiekuna” z myślą o osobach przewlekle chorych, mających trudności z przyjmowaniem leków o stałych porach. „E-opiekun” to kilka niewielkich szuflad z przygotowanymi medykamentami. Dzięki podłączeniu ich do systemu elektronicznego, ten wyjątkowy asystent rejestruje fakt przyjęcia leku. Trzeci nagrodzony projekt – Safe Skate – został przygotowany przez Zofię Rzyszkiewicz ze Szkoły Podstawowej nr 3 w Józefowie – zadba o bezpieczeństwo podczas jazdy na deskorolce. Jego skuteczność polega na zainstalowaniu oświetlenia ledowego na krawędziach deskorolki, tak aby w ciemności była ona widoczna z daleka.


We Wrocławiu najlepszy okazał się niezależny system napędowy do wspomagania wózka dziecięcego przygotowany przez Alicję Huk, Oliwię Franiszyn i Hugo Sadłowskiego ze Szkoły Podstawowej nr 15 pod opieką nauczycielki, p. Doroty Studenckiej, który powstał z myślą o osobach, które chcą wychodzić na spacery z małymi dziećmi częściej i na dłużej, ale zdrowie nie pozwala im na prowadzenie ciężkiego wózka. Dwa silniki zamontowane bezpośrednio do kół pojazdu mają rozwiązać ich problem. Regulacja mocy jest zamontowana na rączce wózka i pozwala na łatwe kontrolowanie działania urządzenia.

Drugie miejsce w konkursie zajął zespół Unique Team, czyli Martyna Kostrzewa, Klaudia Malina i Szymon Karaban z Zespołu Szkół im. Mikołaja Kopernika w Męcince. Uczniowie przygotowali projekt Safe Window, który ma chronić przed szkodliwym działaniem zanieczyszczonego powietrza, np. smogu lub czadu. Trzeci zwycięski projekt – Magnetocool – przygotowany przez Sonię Chorębałę, Nikolę Mieszczak i Monikę Błażewicz z zespołu Crazy Girls ze Szkoły Podstawowej nr 1 im. Marii Dąbrowskiej we Wrocławiu ma pomóc osobom poruszającym się o kulach w łatwym i wygodnym ich odstawianiu, tak aby niezbędne do funkcjonowania przyrządy były zawsze pod ręką.


Jury konkursu postanowiło w tym roku przyznać dodatkowe wyróżnienie dla zespołu MWPL, czyli Michała Bernackiego-Jansona, Wiktora Kozłowskiego i Piotra Lisa z Zespołu Szkół Akademickich Politechniki Wrocławskiej za pomysł na osuszacz na parasole.

Większość projektów zgłoszonych do tegorocznej edycji konkursu ma na celu dbanie o zdrowie i poprawę bezpieczeństwa na co dzień. To dowodzi, że uczniowie wnikliwie obserwują swoje otoczenie i szukają rozwiązań, które mogłyby poprawić komfort życia ich samych, jak i ich bliskich. Projekty wynalazków z każdym rokiem są coraz bardziej zaawansowane technologicznie przy jednoczesnej dbałości o design – powiedział Łukasz Kałucki, koordynator Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha.
W tym roku do konkursu na wynalazek uczniowie zgłosili 70 projektów, z których jury wybrało po 10 w Warszawie i we Wrocławiu.
W ramach 8. edycji Akademii Wynalazców im. Roberta Boscha organizatorzy udostępnili aż 1600 miejsc na warsztatach kreatywnych, w których uczestniczyło prawie 900 uczniów z 75 szkół z woj. mazowieckiego i dolnośląskiego. Udało się to zorganizować, dzięki ogromnemu zaangażowaniu i wsparciu merytorycznemu partnerów programu: Politechnice Warszawskiej, Politechnice Wrocławskiej, Wojskowej Akademii Technicznej, Polsko-Japońskiej Akademii Technik Komputerowych, Urzędowi Patentowemu RP oraz firmie Bosch Rexroth.
O programie
Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha to program edukacyjny dla uczniów w wieku 13-15 lat prowadzony przez firmę Bosch w Polsce od 2011 roku. Udział w programie jest bezpłatny. Mogą w nim wziąć udział uczniowie z Warszawy, Wrocławia i okolic. Celem programu jest popularyzacja wśród młodzieży przedmiotów ścisłych – matematyki, fizyki, techniki oraz zainteresowanie jej uczelniami technicznymi, co może skutkować w przyszłości zwiększeniem kadry inżynierskiej w Polsce oraz przyczynić się do promocji uzdolnionych, młodych osób. Dotychczas w ramach programu udostępniono blisko 10 700 miejsc na warsztatach kreatywnych, a do konkursu na wynalazek zgłoszonych zostało ponad 550 wynalazków. Program nagrodzono w Konkursie Kampania Społeczna Roku 2014 w kategorii „Programy edukacyjne firm (CSR)”. W roku 2015 projekt otrzymał wyróżnienie specjalne w tym samym plebiscycie.
Partnerzy projektu
8. edycja programu Akademia Wynalazców im. Roberta Boscha była organizowana we współpracy Politechniką Warszawską, Politechniką Wrocławską, Wojskową Akademią Techniczną, Polsko-Japońską Akademią Technik Komputerowych, Urzędem Patentowym RP, Wrocławskim Parkiem Technologicznym oraz Interdyscyplinarnym Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego ICM UW. Projekt poparło również Ministerstwo Edukacji Narodowej, Polska Akademia Nauk, Mazowiecki Kurator Oświaty, Dolnośląski Kurator Oświaty, Prezydent m.st. Warszawy, Prezydent Wrocławia. Program objęli patronatem: Młody Technik, Akademickie Radio Kampus oraz Akademickie Radio Luz.