Jak ciekawie mówić o projekcie? Wskazówki do wystąpień publicznych

 1. Dobre przygotowanie to klucz do sukcesu, dlatego popracuj nad wystąpieniem wcześniej tzn. wybierz kluczowe informacje, które chcesz przedstawić audytorium, dobierz do nich argumentację, która wzmocni Twój przekaz, uczyni go bardziej wiarygodnym w oczach odbiorców. Poszukaj przykładów, porównań, ciekawostek, które uatrakcyjnią przekaz.
 2. Przećwicz swoje wystąpienie na głos! Nawet wybitni mówcy to robią.
 3. Dostosuj strój stosownie do okoliczności. Wybieraj raczej stonowane kolory ubrań, to Twoja wypowiedź ma przyciągać uwagę, a nie ubranie.
 4. Zachowaj stabilną postawę, nie przenoś ciężaru ciała na jedną nogę, nie stój przekrzywiony. Wyprostuj się! Przygarbiona, skulona sylwetka nie wzbudza zaufania. Unieś ręce na wysokość brzucha, to doda pewności postawie.
 5. Dostosuj mowę niewerbalną, tj. gesty, mimikę twarzy do przekazu. Nie wymachuj rękami chaotycznie, nie rób niepotrzebnych min, kontroluj mowę ciała, pokaż, że jesteś zaangażowany w przekaz. Nie zapominaj o uśmiechu.
 6. Utrzymuj kontakt wzrokowy z publicznością (ale nie tylko z jedną osobą), staraj się wodzić wzrokiem po sali.
 7. Mów głośno i wyraźnie, ale nie za szybko, stawiaj pauzy na znakach przystankowych. Odbiorcy muszą słyszeć wyraźnie Twoje słowa i mieć czas na ich przyswojenie.
 8. Mów prostym językiem, nie używaj trudnych słów czy uroczystego tonu wypowiedzi, aby odbiorcy zrozumieli, co chcesz przekazać.
 9. Mów z głowy, nie zabieraj ze sobą notatek, aby ich nie czytać. Jeśli chcesz to stwórz krótki konspekt wypowiedzi: umieść na jednej stronie kluczowe hasła, które pomogą Ci zachować kolejność opowiadania.
 10. Pamiętaj o szklance/butelce z wodą, aby zwilżyć struny głosowe, zwłaszcza przy długim wystąpieniu.
 11. Jeśli masz problem ze stresem, to tuż przed wystąpieniem weź kilka głębokich wdechów i powoli wypuszczaj powietrze, to uspokoi organizm.

I pamiętaj, że pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz. To w jaki sposób rozpoczniesz wystąpienie, nastawi do Ciebie audytorium. Pokaż zatem pewną postawę, nawiąż kontakt wzrokowy z audytorium, mów głośno i wyraźnie, nie zapominając o uśmiechu. Traktuj słuchaczy z sympatią i szacunkiem.